Enerji İletişim Zirvesi

Enerji İletişim Grubu (EİG) tarafından ilk defa düzenlenen Enerji İletişim Zirvesi,4 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Zirvede tüketicilerin bilinçlendirilmesi, kriz yönetimi, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gibi birçok konu ele alındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez zirvenin açılış konuşmasında, GAZBİR, ELDER, PETDER VE EPDK ile kamu ve özel sektör paydaşlarının girişimiyle kurulan Enerji İletişim Grubu’nun bir yıllık yolculuğuna değindi. İletişim faaliyetlerinin bir zorunluluk değil sorumluluk olduğuna dikkat çeken Bakan Dönmez, “İletişimi yaptığınız işin daha iyi anlaşılması, toplumun sizleri daha iyi anlaması açısından bir ayna olarak görün. O aynaya ne yansıtırsanız hedef kitleniz onu görür. Algıyı, tutumları, farkındalık ve bilinç düzeylerini sürekli ölçmek ve değerlendirmek zorundayız. Araştırmayı ya da günlük hayatta tabirle halkın nabzını tutmayı işimizin merkezine koymak zorundayız.” Sektörün doğru anlaşılmasına da vurgu yapan Bakan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “7 gün 24 saat, kar, kış demeden, bazen bayram günlerinde bile mesai yapan, en özel anlarında ailesinin yanında olamayan, anne babasının yanına gidemeyip arıza bakım nöbetlerine kalan binlerce çalışanımız var. Biz bu ülkenin en fedakâr, en çok ülkesini seven çalışanlarına sahibiz. Sektörümüzün belkemiğini oluşturan bu emek yoğun yapıyı doğru bir şekilde anlatmalıyız. Enerjinin evimize hangi koşullar altında geldiğini, arkasındaki emeği vatandaşlarımıza anlatmalıyız. İşte o zaman enerjinin hayatlarımıza kattığı anlam daha iyi anlaşılacaktır.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından zirvede iletişimde dijitalleşme, kriz yönetimi, müşteri ve çalışan deneyimi, müşteri memnuniyetinin ve kurumsal itibarın ölçümlenmesine ilişkin örnekler, şirketlerin sürdürülebilirliği ve kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin rolü ile kurumsal iletişimin önemi gibi konularda panel ve sunumlar yapıldı.