1 Derece Kısarak 1 Milyar Tasarruf

GAZBİR Başkanı Arslan, “Evlerde konfor sıcaklığının bir derece azaltılması yüzde 6-7 tasarruf sağlayarak, doğal gaz faturasını yılda 75 lira azaltır. Ülke genelinde bu rakam yıllık bir milyar liranın cebimizde kalması anlamına gelir” dedi.

TÜRKİYE Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, enerji kaynaklarının bilinçsizce kullanılmasının hem ekonomiye hem geleceğe hem de doğaya birçok olumsuz etkisi bulunduğunu söyledi. Küresel anlamda bütün ülkelerin, enerji yoğunluğunun azaltılması ve enerji verimliliğinin sağlanması için birçok hedef koyduğunu vurgulayan Arslan, son yayımlanan verilere göre Türkiye’nin enerji yoğunluğunun son 10 yılda yüzde 7 civarında arttığını ifade etti. Arslan, “Türkiye’nin enerji yoğunluğunun 2023’e kadar yüzde 20 seviyelerinde azaltılması için çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

FATURALARDA DÜŞÜŞ OLUR

GAZBİR olarak tasarrufu doğal gaz kullanımı konusunda gerekli uyarıları yaptıklarını aktaran Arslan, alınacak küçük önlemlerle hem faturalarda hem de tüketimde düşüş sağlanabileceğini söyledi. Arslan, bu önlemlerden birisinin yüksek verimli kombilerin tercih edilmesi olduğunu belirterek “Avrupa ülkelerinde konfor sıcaklığı 19-21 derecelerde, Türkiye’de ise 23-24 derecede. Evlerde konfor sıcaklığının bir derece azaltılması yüzde 6-7 tasarruf sağlayarak, doğal gaz faturasını yılda 75 lira azaltır. Türkiye genelinde ise bu rakam yıllık bir milyar liranın cebimizde kalması anlamına gelir” dedi.

 

YÜZDE 20 TASARRUF MÜMKÜN

GAZBİR Başkanı Arslan, açıklamasına şöyle devam etti: “Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, termostatların 3-4 derece düşük sıcaklığa ayarlanasıyla yüzde 20 civarında tasarruf sağlayarak hem evlerin doğal gaz faturası hem de ülkemizin ithalat faturasını düşürmek mümkün”

 

Yalıtıma önem verilmeli

Bunlara ek olarak Türkiye’deki konutların yarısının yalıtım açısından verimsiz durumda olduğuna işaret eden Arslan, bu nedenle elde edilen ısının bir kısmında kayıplar yaşandığını, özellikle çatı ve duvarlarda yapılacak yalıtım ve izolasyonla daha fazla verim sağlanabileceğini anlattı.

Kaynak: Akşam Gazetesi