“10. EPDK GAZBİR Sektörel Değerlendirme Toplantısı” Ankara’da Gerçekleştirildi

Doğal gaz dağıtım sektöründen 5 milyar TL’lik yatırım seferberliği

İki gün süren toplantıya EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve Kurul üyelerinin yanı sıra Daire Başkanları ve doğal gaz dağıtım sektörü temsilcileri katıldı. Doğal gaz dağıtım sektöründe gelinen noktanın ve yeni hedeflerin tartışıldığı toplantıda şirketlerin yeni tarife dönemi beklentileri ve genişleme yatırımları değerlendirildi.

68 şirketin faaliyet gösterdiği sektör yaklaşık 12.3 milyon aboneye hizmet veriyor. Bugüne kadar yapılan yatırımla 76 ilde doğal gaz arzı sağlanmış durumda.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan yaptığı değerlendirmede; gerekli mevzuat altyapısının oluşması halinde Doğal Gaz Dağıtım Sektöründe 2019 yılına kadar 5 il ve 200 yeni ilçeye doğal gazın ulaştırılması planlıyoruz. İlk planda 2 il ve 33 ilçe, devamında ise 3 il ve 66 ilçe doğal gaza 2019 yılı sonuna kadar kavuşabilecek. Bu kapsamda Enerji Bakanlığı ve EPDK ile koordineli şekilde bir çalışma yapacağız.

Bu proje kapsamında yaklaşık olarak 5 milyar TL yeni şebeke yatırımı özel sektör tarafından gerçekleştirilecek.

 

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: Doğal Gaz Dağıtım Sektörünün faaliyetlerinden memnunuz.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz EPDK-GAZBİR Sektörel Değerlendirme Toplantısında yaptığı değerlendirmede; “doğal gaz dağıtım sektörünün faaliyetlerinden memnunuz. Vatandaşımızın güvenli şekilde doğal gaza kavuşması için gerekli çabayı sarfettiklerini biliyoruz.

Önümüzdeki dönemde elbirliğiyle sektörün daha iyi bir noktaya geleceğini düşünüyorum.”

 

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz GAZBİR ile yürütülen çalışmayı da kamuoyu ile paylaştı.

GAZBİR ile yürütülen ve doğal gaz dağıtım şirketlerinin hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik olarak planlanan standart kıyafet ve araç projesine değinen Yılmaz; “Doğal gaz dağıtım şirketleri, faaliyet alanları gereği vatandaşlarımız ile en çok temas eden sektör temsilcileri konumundalar. Özellikle acil müdahale ekipleri vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması anlamında önemli bir görevi yerine getiriyor.

Bu faaliyetlerin önemli bir unsuru Türkiye genelinde faaliyet yapan doğal gaz dağıtım şirketleri ekiplerinin kıyafet ve araçlarının  standart hale getirilmesi, bu ekiplerin vatandaş nezdinde tanınırlığının arttırılması ve verilmekte olan hizmetin standartlaştırılması anlamında büyük önem taşıyor.

EPDK’nın olarak Türkiye genelinde doğal gaz dağıtım şirketlerinin acil müdahale ekiplerinin kıyafetlerinin ve araçlarının 3 yıl içerisinde standart hale getirilmesini destekliyoruz.”

Haber Başlıkları